getINSPIRED

W politechnice.

Muzyka i taniec to dwa żywioły, które spotykają się ze sobą i przenikają w monumentalnej i zjawiskowej przestrzeni Auli Politechniki Warszawskiej. Artyści opowiadają o fascynującej drodze dochodzenia do perfekcji, o słabościach które przekuwają w siłę i żelaznej konsekwencji, która towarzyszy ich artystycznej drodze. Zachwycające klasyczne wnętrza dopełnione nowoczesną, minimalistyczną scenografią nadają niezwykły klimat snutym opowieściom. 

REŻYSERIA:
EWELINA MARCINIAK

MONTAŻ I POSTPRODUKCJA:
PRZEMYSŁAW CHOJNACKI

ANIMACJE:
PUSHKA STUDIO

WYSTĘPUJĄ:
dominika knapik
mat kwiatkowski

ARTYŚCI

W politechnice.

poznaj ich

Dominika
Knapik

cho­re­ografka, tan­cerka, aktorka i reżyserka

Absolwentka AST w Krakowie. Stypendystka prestiżowego programu Dance¬Web Europe, Art Stations Founda¬tion w 2007 roku, ArtsLink w 2009 (Dance New Amster¬dam, NY), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodo¬wego w 2011 roku oraz rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Dusseldorf). W 2012 roku zorganizowała i kuratorowała festiwal „Nowy taniec w starym Krakowie” oraz współpracowała jako kurator tańca dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W latach 2012-2016 wykładała na Wydziale Aktor¬skim AST w Krakowie. W 2008 roku założyła wraz z Wojtkiem Klimczykiem kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście interdyscyplinarnych projektów. Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce i za granicą, tworząc choreografie do spektakli dramatycznych (m.in. Igi Gańczarczyk, Eweliny Marciniak, Jana Klaty, Mai Kleczew¬skiej, Pawła Miśkiewicza, Radka Rychcika, Bogdana Hussakowskiego, Anny Smo¬lar, Anny Augustynowicz, Pawła Łysaka, Remigiusza Brzyka, Bartosza Szydłowskiego, Leny Frankiewicz, Moniki Strzępki, Malcolma Tulipa, Julii Wissert, Olafa Kröcka). Realizuje własne projekty taneczne („Testament Optymisty”, Teatr Łaźnia Nowa), filmy („There”), jak również spektakle dramatyczne („BANG BANG”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi) oraz spektakle teatralno-taneczne: „Popołudnie Fauna” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (2017) oraz „Obóz Katarakta”w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2017). Najnowszy spektakl w jej reżyserii to „Baba-Dziwo” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu (2019). Laureatka licznych nagród (m.in. I nagroda w konkursie „Nowe Sytuacje” na festiwalu Malta za spektakl „keret”, główna nagroda w konkursie OFF PPA,  Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa). W 2015 roku nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr”. W 2017 roku laureatka „Złotej Maski” za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci”.W 2020 roku laureatka nagrody za choreografię do spektaklu "Baba-Dziwo" w ramach Konkursu "Klasyka Żywa". Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji.

www.dominikaknapik.com

foto: Wolfgang Macher

Mat
Kwiatkowski

Wiolonczelista, multiinstrumentalista, kompozytor

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Music Conservatory w Maastricht (Holandia) oraz European Chamber Music Academy. Jako solista współpracował z Tilburg-Gent-Maastricht Academie Symphonic Orchestra, Linz-Maastricht Brass Orchestra, Berliner Meistersolisten, Thüringer Symphoniker. Jako solista, kameralista i muzyk jazzowy współpracował z zespołami: Andrzej Panufnik Piano Trio, PRENTY, Albrecht Dürer String Quartet, Neue Musik Ensemble Aachen, EOS Kammerorchester Köln, Kammerorchester Hannover, Berliner Camerata, Berliner Meistersolisten, Roderik Povel Ensemble, DISKOPOLIS. Uczestnik wielu polskich i europejskich festiwali. Nagrywał dla Deutschlandfunk, Norddeutscher Rundfunk. Jako kompozytor debiutował w 1995 roku pisząc kwintet na instrumenty smyczkowe i trzy butelki pepsi (prawykonanie odbyło się podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Z. Brzeskiego w Łańcucie). W latach 2009-2018 współpracował jako kompozytor i muzyk z holenderskim Grupami Teatralnymi Toneel Groep Maastricht ("Klara’s Affaires", "Nachtelingen"), Kumulus Theater School Maastricht ("Medea", "Sehnsucht", "Monooman"), Theater Aan Het Vrithof Maastricht ("Een winterse vertelling"), Inesinez Eindhoven ("Home Sweet Home"), Het Laagland Theater Sittard ("Route d’Amour"). W 2019 roku skomponował "Symfonię cieni" na orkiestrę symfoniczną, sekcję jazzową, elektronikę. Prapremiera dzieła została wykonana przez specjalnie stworzoną na tę okazję Orkiestrę Symfoniczną złożoną m.in. z solistów Sinfonii Varsovia, NOSPRU, Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z Mateuszem Smoczyńskim jako solistą. W 2020 roku na specjalne zamówienie Burmistrza Brodnicy skomponował "Symfonię Brodnicką" - utwór dedykowany Miastu z okazji 100. rocznicy powrotu do Macierzy. W prawykonaniu uczestniczyli: Nika Lubowicz (wokal), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Nikola Kołodziejczyk wraz z 19-osobowym Big Bandem Konglomerat. Aktywny na niwie edukacji artystycznej, założyciel "Fundacji Mai i Mata Kwiatkowskich" propagującej sztukę i rozwijającej ofertę kulturalną w małych ośrodkach z utrudnionym dostępem do kultury. Dyrektor artystyczny Festiwalu ClassiX. Lider zespołu DISKOPOLIS łączącego estetykę klasyczną z harmonią jazzową i elementami disco, funky i muzyki elektronicznej.

MIEJSCE

Politechnika Warszawska

Ruch i dźwięk w przestrzeni to zjawiska mechaniczne. Stojące za nimi rzemiosło czerpie z technicznej wiedzy i dyscypliny. Biegłość i wolność ich użycia są źródłem artyzmu. O spotkaniu Mata i Dominiki w Politechnice postanowiliśmy (więc) naturalnie.

zobacz galerię

MAKING OF

4 filmy prezentujące 8 dziedzin sztuki. 4 dni zdjęciowe w 4 lokacjach. 8 artystów i 15 osób ekipy filmowej. Początek lipca był u nas bardzo gorący i burzliwy - dosłownie! 30 stopni w plenerze, burza stulecia podczas zdjęć w Auli Politechniki z przeszklonym dachem. Było dużo śmiechu, łez też niemało, była presja i de-presja, ale też dużo humoru.

zobaczcie sami

Produkcja i montaż:
Piotr Szubryt
(BARDZO SPOKO PRODUKCJA)

Muzyka:
Mat Kwiatkowski

Artyści:
JULIA WYSZYŃSKA
NATALIA MLECZAK
DOMINIKA KNAPIK
MAT KWIATKOWSKI
MAGDA HUECKEL
TOMASZ ŚLIWIŃSKI
DOROTA KOŁODZIEJCZYK
BARTOSZ WÓJCICKI

Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach wsparcia doraźnego
organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom covid-19.

Zapisz się
na newsletter

Wymagane